Blog

Dojmy z DeskoČeska 3

Vydáno
Komentáře Žádné

Společně s přáteli jsem navštívil DeskoČesko v Hradci Králové 3 pořadané Planetou her. Akce se odehrávala v kině Bio central. Hned při příchodu byla vidět spousta her rozdělených do dvou skupin podle abecedy a u nich archy s tím, pro kolik hráčů hra je a kdo vám může vysvětlit pravidla. Nechyběly novinky jako XCOM, Settlers Zrod Impéria, Dědictví, Colt Express, Patchwork, Samurai Spirit a další. Celkem jich bylo 76, takže nabídka výborná a přitom dobrovolné vstupné!

Ač jsme přišli jen chvilku po začátku, bylo slušně obsazeno, takže jsme se usadili k jednomu z posledních volných větších stolů. První jsme vybrali Dědictví a hned se k nám chtěli přidat Katka a Petr. Pravidla nastudoval Honza a hráli v plném počtu. Dědictví je moc pěkná hra se zajímavým nápadem, pěknou grafikou a adekvátními pravidly. Uvažuji si ji pořídit. Po strýčkovi dědil (a vítezem se stal) Petr.

Protože bylo plno, drželi jsme se stolu i vytvořené sestavy. Vyzkoušeli jsme dále:

- The Game
Karetní hra, kde společně hráči skládají asi 100 karet z balíčku do 4 řad (2 stoupají, 2 klesají) a snaží se, aby jich na konci zbylo nezařazených co nejméně. To samozřejmě ztěžuje to, že hráči mají na ruce jen některé karty, nevidí které mají spoluhráči a musí umístit minimálně dvě. Hodnota se musí stále navyšovat či klesat podle typu řady, předřazovat lze jen aktuální hodnotu s rozdílem o 10. Je poměrně obtížné se domluvit, ale bojovali jsme srdnatě a myslím, že jsme to docela zvládli. Zbylo nám tuším pod 10 karet. Pěkná hra, ale kupovat podle mě nemá moc cenu, kdo vlastní 6-bere!, ten si ji může snadno zahrát také.

- 7 divů světa
Zajímavá hra, kde si neustále hráči dokola předávají karty a využívá se sousedství pro obchod a soupeření. Hráči postupně vykládáním karet získávají suroviny, technologie, rozvíjí vlastní město a zbrojí proti okolním soupeřům. Boduje se z různých karet a kombinací, které představují např. technologický rozvoj, cechy, vzácné stavby a samozřejmě postavený div světa. Hra mě zaujala, slušně odsýpala, nebylo to nic složitého, ale ještě si ji chci párkrát zahrát, protože to na mě bylo dost rychlé.

- Koncept
Párty hra, kde se lidé trochu seznámí, když popisují věci, citáty, sousloví či osobnosti, pomocí symbolů na herním plánu. Koncept jako hru nemám moc rád, protože mi přijde, že ta hra nepřináší nic moc nového. Samotné hraní je zábavné, rád si ho zahraji, ale přijde mi to podobné jako hrát obyčejné slovní Ano/Ne či Activity, pantomimu atd. Jen to je o ty symboly složitější (a omezenější). Na tento typ párty hraní mi přijde lepší Dixit nebo třeba Bylo, nebylo.

Následně se chtěli přidat další hráči a došlo k rozdělení, Katka a Petr s nimi šli hrát Zaklínače. My pokračovali:

- Záchranáři
Kooperativní hra, kdy zachraňujete uvězněné obyvatele hořícího domu. Není to špatná hra, ale mně se zdá příliš přímočará a tím někdy nudná. Samé házení kostkami, rozšiřování plamenů a řešení aktuálně vzniklých situací, které, když máte smůlu v kostkách, můžete jen těžko zvrátit. Od hry jsme dostali těžce nandáno, protože se nám dům zřítil. Z kooperativních her mám raději než Záchranáře Pandemic, ale zejména Hanabi!

- Settlers: Zrod Impéria
Setleři jsou karetní hrou s velikým množstvím dřevěných i papírových žetonků, které představují dřevo, kámen, osadníky, jídlo, boření, obranu, peníze atd. Hráči mají každý svůj národ a hrají odlišným způsobem. Úkolem je získat co nejvíce vítězných bodů během hry a postavit co nejvíce budov, které se bodují na konci hry. Hra mě dost zaujala, je docela přehledná, nemá složitá pravidla, přitom poskytuje slušnou porci zábavy. Nakonec vyhrála barbarka Helča :) .

Po dobu hraní hráči různě fotili, protože byla vyhlášená soutěž o deskové hry za nejlepší fotky, chodili si pro pití a toustíky do baru, prostě pohoda.

My skončili po deváté hodině večerní, zaplatili dobrovolné vstupné a vyrazili spokojeni vstříc domovu. DeskoČesko si příště určitě nenecháme ujít.

Na fotky z akce od Honzy Husáka se můžete podívat na Facebooku

Autor
Kategorie

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.