Blog

Privatizace

  • Herní doba

Vydáno
Komentáře Žádné

Provedl jsem další výlet do let minulých a oprášil hru Privatizace od Ivana Mládka.

Je to vtipná párty hra pro 2 až 8 hráčů, kde házíte kostkou a ve svém kruhu zaměstnání vyděláváte (či lehce ztrácíte) peníze. Když si dost našetříte, vydáte se do vnitřního (aukčního) kruhu investovat. Tam však určitě nebudete sami. Vydají se s vámi další hráči s vidinou zisku, protože nechtějí, aby jim ujel vlak.

Na středu některý ze šťastlivců šlápne na počíko Aukce, určí počáteční cenu a dražba započne. Hráči ze středu se přeplácí, vyhrává nejvyšší nabídka. Do chvíle finálního zaplacení výherce neví, co vydražil. Může se tak stát, že bude překvapen příjemně, ale i naopak. Pokud výherci zbyly peníze, může se dál pohybovat v aukčním kruhu, ale platí za účast v aukci podle počtu svých podniků. Jinak se vrací ke svému výdělku. Získaný podnik mu přináší zisk, ale také vyšší sazbu daní, takže lze přijít o peníze a být nucen podnik znovu prodat, případně až k bankrotu, kdy hráč začíná “s čistým štítem”. Po druhém bankrotu je eliminován ze hry.

Během hry se může stát, že dojdou peníze v banku. Pak se vyhlásí devalvace, kdy hráči přijdou o polovinu svých úspořených peněz, podniků se devalvace nedotkne. Na začátku hry se hráči domluví, na kolik devalvací hrají, takže je to i prvek, který ukončuje hru. Poté se spočte hodnota podniků a peněz všech hráčů, nejbohatší vyhrává.

Hru jsem zadal na BoardGameGeek a návod převedl do digitální podoby a dávám ho zde ke stažení.


Kategorie pravidla | Autor Karel Ulman | Velikost souboru 8,09 kB | Naposledy upraveno 29.5.2016 | Počet stažení 138

Autor
Kategorie

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.